Kamery zamiast lusterek?

Rozwój motoryzacji nabrał na przestrzeni lat niebywałego tempa. Producenci stale pracują nad innowacyjnymi systemami, które miałyby wspomóc kierowcę podczas jazdy. Technologiczne rewolucje nie ominęły lusterek samochodowych, czego doskonałym przykładem jest technologia Valeo Sightstream, która prawdopodobnie zastąpi tradycyjne lusterka. 

20/30 lat temu samochody poruszały się po drogach wyposażone tylko w jedno lusterko zewnętrzne – od strony kierowcy. Obecnie nie spotkamy na drodze pojazdu bez dwóch lusterek zewnętrznych, no może z wyjątkiem zabytkowych egzemplarzy. Co więcej, standardem wyposażenia lusterek samochodowych staje się dziś funkcja ich elektrycznego ustawienia z miejsca kierowcy oraz możliwość usunięcia z nich wody i śniegu dzięki wbudowanej grzałce. Do wyposażenia dodawany jest także asystent monitorowania martwego pola, który bardzo dobrze poprawia bezpieczeństwo podczas zmiany pasa ruchu.

Na pomoc ze strony systemów elektronicznych można liczyć również podczas manewru cofania bądź parkowania dzięki czujnikom i niewielkim kamerom cofania, które monitorują przestrzeń znajdującą się wokół samochodu. Dlatego rozpoczęły się prace nad wykorzystaniem kamer w miejsce lusterek bocznych. Warto zwrócić uwagę na system, nad którym pracują właśnie inżynierowie Valeo, integrując kamery obserwujące otoczenie samochodu z czujnikami wykrywającymi przeszkody. Czekamy na efekty!

Dodaj komentarz

Dodane komentarze

  1. Viver91 pisze:

    Widziałem parę przerobionych przez pasjonatów samochodów z właśnie kamerami zamiast lusterek. Wygląda to ciekawie, nie rzuca się w oczy i, jak twierdzili użytkownicy, PODOBNO się dobrze sprawuje. Orientuje się ktoś może jak wyglądają takie samoróbki od strony prawnej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *