Koniec produkcji popularnego Fiata Punto

Punto to jeden z najbardziej rozpoznawalnych modeli włoskiej marki Fiat. Swoją popularność ma również w naszym kraju- było to chętnie kupowane auto zarówno w latach dziewięćdziesiątych jak i teraz. Samo słowo “punto” oznacza po włosku  „punkt”, „kropkę”. W grudniu pojawiła się informacja, że Punto przestanie być produkowane, a zastąpi go pięciodrzwiowa wersja Fiata 500.

 

HISTORIA PUNTO

Fiat Punto  został zaprezentowany w 1993 roku zastępując model Uno. Model szybko odniósł sukces, bo już w 1995 zostało Samochodem Roku . Punto był dostępny w dziewięciu wersjach silnikowych (w tym silnik typu diesel). Nadwozia to 3- i 5-drzwiowy hatchback i dwudrzwiowy kabriolet produkowany na zlecenie w zakładzie firmy stylistycznej Bertone.

Dostępny w 14 kolorach i 31 wersjach, w tym usportowionej GT oraz kabriolet. Otrzymał najnowszej generacji silniki FIRE. Samochód dzielił płytę podłogową z Lancią Y oraz Fiatem Barchetta. Bardzo charakterystyczne dla Punto były pionowo umieszczone światła z tyłu pojazdu. Fiata Punto montowano w polskiej fabryce w Tychach w latach 1996-1999.

Przez te 20 lat Fiat Punto pojawiał się w kilku wersjach, ostatni model został zaprojektowany w 2012 roku. Samochód nie był bardzo drogi, znajdował liczne grono odbiorców.

ZALETY I WADY

Punto raczej nie było samochodem awaryjnym, nie licząc czynności eksploatacyjnych typu oleje klocki hamulcowe. Jeśli zdarza się inna usterka to jest w miarę prosta do usunięcia. Samochód oferuje sporo miejsca wewnątrz, dość ładną budowę zewnętrzną i funkcjonalność wnętrza. Wśród silników każdy znajdzie coś dla siebie. Samochód dobry dla użytkownika ceniącego prostotę i łatwość obsługi, który mniejszą wagę przywiązuje do wyglądu zewnętrznego stawiając raczej na sprawność niż na wygląd.

Dostępność części:

Oryginały – bardzo dobra .
Zamienniki – bardzo dobra .

Plusy:

– Atrakcyjny wygląd
– Przyzwoite osiągi przy małym zużyciu paliwa
– Wytrzymałe silniki i krzynie biegów
– Dobra dostępność części i dosyć niska cena
-Przestronne i wygodne wnętrze
– Łatwość obsługi
-Trwałe  mocowania amortyzatorów

Minusy:

– Pękające obudowy alternatora
– Wycieki oleju ze skrzyni i silnika
– Karoseria i podwozie podatne na korozje
– Słabe elementy gumowe półosi napędowych

, tagi:,

Dodaj komentarz

Dodane komentarze

  1. mlodykierowca pisze:

    ja jezdze punciakiem, ktory jest starszy ode mnie…i bardzo lubie to autko, mysle ze to blad Fiata, przeciez te nowsze edycje były bardzo dobre! Grande Punto to bardzo popularny model na polskich drogach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.