Opona ze spojlerami

Producent Yokohama opracował innowacyjne rozwiązanie, które zmniejsza opór powietrza w trakcie jazdy, a jego zastosowanie może także zwiększyć efektywność zużycia paliwa oraz poziom bezpieczeństwa. Co to za rozwiązanie? 

Nowatorska technologia polega na umieszczeniu wypukłości w kształcie płetwy na ścianie bocznej opony. Wypustki rozłożone pod odpowiednim kątem usprawniają przepływ powietrza wokół opony, zmniejszając opór toczenia samochodu. Aeorodynamiczna technologia została zaprezentowana przez koncern podczas 44. Tokio Motor Show 2015 i zachwyciła niemal wszystkich obecnych.

Yokohama to pionier w dziedzinie oponiarstwa, który od wielu lat pracuje nad nowymi konstrukcjami opon, chcąc przyczynić się do większej oszczędności paliwa i korzystnego wpływu na pozostałe parametry ogumienia. Zaprezentowane w Tokio rozwiązanie jest wynikiem ostatnich pomiarów i symulacji realizowanych na dużą skalę we współpracy z zespołem prowadzonym przez prof. Shigeru Obayashiego z Instytutu Fluid Science na uniwersytecie Tohoku. Nie da się ukryć, że to rozwiązanie może w dużej mierze stanowić o przyszłości opon.

Dodaj komentarz

Dodane komentarze

  1. TymON pisze:

    Podoba mi się, że liderzy rynku starają się wnieść innowacji do czegoś co może się wydawać już w pełni satysfakcjonującym produktem. Zobaczymy tylko, czy ich projekt przyjmie się na stałe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *